projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Favicon a znak marki

05 kwietnia 2017

Fragment czerwonej księgi „projekt Orli Dom”.

Najmniejsze zastosowania orła zawsze sprawiają kłopot, z rozmywaniem się formy im co za tym idzie, jej nieczytelnością. W sukurs przychodzi zastosowanie minimalne w mediach elektronicznych, a dokładniej rzecz ujmując – favicon, mała ikona na pasku przeglądarki, o wielkości 16 × 16 pikseli. Ta wielkość wymusza takie przedstawienie orła, by jako orzeł był wizualnie odbierany. 16 × 16 pikseli to 5,64 mm. Poniżej tej wielkości praktycznie nie da się już odwzorować orła do mediów elektronicznych, tak by nadal wzrokowo wyglądał jak orzeł.

Wygląda to tak, jak na pokazanych niżej ikonach .png, o wielkości 310 × 310 px, 144 × 144 px i 16 × 16 px.

favicon Orli Dom

Widoczne jest spore rozmycie w tej najmniejszej ikonie. Po jej powiększeniu widać to dużo wyraźniej.

rozmyty favicon z orłem

I to jest dobry punkt wyjściowy, moim zdaniem, do opracowania formy orła dla najmniejszych zastosowań. Przykładowe warianty szkicowe, oparte na tym spikselowanym obrazie, prezentuję poniżej.

favicon Orli Dom wariantyWybierając jeden, z tych powyższych wariantów, otrzymujemy taki wygląd ikon 16 × 16 px, 144 × 144 px, 310 × 310 px.

favicon Orli Dom

Żeby przedstawić różnice postrzegania orła, a zarazem konieczność jego uproszczenia, przedstawiam, porównanie trzech zestawów ikon z różnymi wersjami orła.

różne wersje orła w faviconieMamy zatem do dyspozycji dwie formy znaku marki. Do ekspozycji w dużym formacie – kształt nie odbiega od prezentowanego w tomie I „projektu Orli Dom”. Oraz wersję drugą, o całkowicie zmienionym kształcie, do zastosowań minimalnych.

orły Orli Dom

Takie podejście ma oczywiście istotną wadę – konieczność posługiwania się dwoma różnymi formami znaku. Możliwym i zasadnym zatem wydaje się pójście o krok dalej, pozostawienie jednej tylko wersji znaku marki, który nie powieli kształtu orła, ale będzie do tego orła nawiązywał.

marka Polska, Orli DomTeraz możemy taką formę znaku zaprezentować w zestawieniu ze zmiennym logotypem.

marka Polska, zmienny logotypWarto na zakończenie dodać, że takie rozwiązanie, po pierwsze, wprowadza jednorodność i, co ważne, łatwość identyfikacji z państwem. Po drugie pozwala na łatwą modyfikację znaku marki poprzez zmianę jedynie tekstu w logotypie, a co za tym idzie może być rozszerzany katalog tych znaków i obszar działania. Przykład takiego poszerzania poniżej.

marka Polska, zmienny logotypWybrany do prezentacji znak jest oczywiście tylko jednym z dziewięciu wariantów szkicowych, jakie przedstawiłem wcześniej, nie koniecznie tym najlepszym. Pozwala jednak na pokazanie wizualne idei marki narodowej. Tak, jak ja ją rozumiem, a zatem o bardzo szerokim polu działania, tak wewnętrznym, krajowym, jak i zewnętrznym, poza granicami kraju.

Kolejnym atutem jest występowanie zawsze tego samego sygnetu (orła) a więc możliwość budowania, u odbiorców, rozpoznawalności marki kraju i jednorodnego jej występowania, niezależnie od konkretnego, jednostkowego użycia.

A t, na koniec,  przykłady znaku marki Polska w powiązaniu z logotypem o różnych wielkościach stopnia pisma. Krój  pisma  Ministerial, liternictwo przedwojenne zdigitalizowane przez Zbyszka Czapnika.

przykłady wielkości marki Polska

Jeden komentarz

  1. Paweł
    5 kwietnia 2017

    Sam znak jak najbardziej ok, ale ta typografia… ;/