projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Porównanie 4 herbów

03 listopada 2011

Przed oficjalną prezentacją  mojego projektu w wersji C,  postanowiłem pokazać go, dla porównania różnic, w zestawieniu z 3 istniejącymi na dziś wersjami herbu RP.

Góra – po lewej Orzeł Biały autorstwa Andrzeja Heidricha, obowiązujący symbol państwa z roku 1990, Załącznik nr 1 do „Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Po prawej propozycja zmiany herbu RP, projekt Aleksandra Bąka z roku 2009.

4 wersje godła RP

Dół – od lewej mój projekt orła, wersja C. Strona prawa „Uproszczony obraz godła Polski” z Wikipedii.  „Oficjalne” godło/herb RP, wg Wiki, można zobaczyć pod warunkiem: „Godło należy oglądać na monitorach z punktem bieli ustawionym na temperaturę barwową 6500K.”

Dodatek

Jarek podniósł w komentarzu rzecz istotną wielkość orła w stosunku do tarczy, zatem dla lepszego zobrazowania jak się to ma poniżej zaznaczyłem te odległości na zielono.

4 herby z orłem

Różnica naturalnie jest choć nie tam gdzie wskazał Jarek. Dolne orły, Wiki i mój, mają odległość do skraju dokładnie taką samą o 1/3 mniejszą niż ustawowy.  Kwestia do przemyślenia czy nie powinno być więcej miejsca. W heraldyce polskiej godło pływa w tarczy, nieco inaczej niż w europejskiej, gdzie wypełniaja, czyli jest wiekszy – kwestia więc czy tylko odrobinę mniejszy orzeł czy też więcej niż odrobinę. Sprawa druga, a rzutująca na postrzeganie wielkości, to występowanie w dwu herbach, Bąka i moim, czarnego obrysu  również tarczy. Jest i różnica w moim, w stosunku do pozostałych, w długości ogona i wysokości głowy z koroną, co pozwoliło mi wypełnić lepiej tarczę ale i zaprało trochę powietrza.

komentarze 3

  1. jarek
    4 listopada 2011

    wygląda fajnie ale zrobiło się jakoś ciasno u dołu tarczy herbowej, osobiscie zmieniłbym delikatnie proporcje (tarcza vs orzeł) dać mu trochę więcej powietrza! 😉 w tej kwestii uproszczona wersja z wiki wydaje sie idealna

    • Jarku racja, ale tylko częściowa 🙂 ta akurat wersja z Wiki ma dokładnie tę samą, co moja, odległość pióra od brzegu tarczy – ok. 1/3 mniejszą niż w ustawowym i Bąka. Dla lepszego zobrazowania umieszczam ponownie 4 tarcze z zaznaczeniem tej odległości na zielono.

  2. […] czas na pokazanie wersji finalnej stylizacji mojego Orła Białego, zapowiadanej już wersji C, w formie księgi herbu małego, zawierającej wszystkie wersje herbu i godła. Oprócz tego […]