projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Próby: laser 2 – stal CrNi

26 stycznia 2012

Kolejne próby laserowego wycinania.

Tym razem zwróciłem się z prośbą o ich wykonanie do firmy LASTENIC Laser & Electronics, dysponującej najbardziej zaawansowanymi w tej dziedzinie urządzeniami na rynku polskim. Dzięki uprzejmości Pana Prezesa Tadeusza Sołkiewicza, bardzo serdecznie dziękuję, wykonano próby wycinania mojego wzoru orła w stali nierdzewnej (CrNi), blacha o grubości 0,2 mm, dla trzech jego wysokości: 10 mm, 20 mm i 52 mm.

3 próby wycinania laserowego orła w stali gr. 02 mm
Przyznam, że po raz kolejny próby wypadły świetnie, nawet rzekłbym bez przesady rewelacyjnie, dużo ponad spodziewany przeze mnie rezultat.

Pełnym zaskoczeniem była, szczególnie, próba wycinania orła wysokości 1 cm, próba nie tylko udana, ale i wykonana z pełnym zachowaniem wszystkich detali. Wewnętrzne linie mają miejscami mniej niż 0,1 mm szerokości, przy grubości blachy 0,2 mm. To daje pojęcie o precyzji, z jaką pracują lasery zainstalowane w firmie Lastenic.

2 wycięte orły: 1cm i 2 cm wysokości

orzeł wysokości 5,2 cm cięty laserowo w stali
Precyzja wykonania, możliwa do osiągnięcia rzędu ± 0,003 mm, w tak małej wielkości orła, 1 cm wysokości, pokazała, że opracowany przeze mnie projekt godła broni się znakomicie, nawet w tak niewdzięcznym, na pozór, materiale jakim jest stal.

Zainteresowanym precyzyjnym wycinaniem laserowym w stali nierdzewnej podaję kontakt do firmy:
LASTENIC Laser & Electronics, Husarska 5, 58-100 Świdnica
www.lastenic.com

komentarzy 6

 1. Aleksander
  13 lutego 2012

  opracowany przeze mnie projekt godła broni się znakomicie, nawet w tak niewdzięcznym, na pozór, materiale jakim jest stal.

  Ale to nie pańska zasługa tylko twórców języka Post Script używango w programach wektorowych jak również urządzenia końcowego, które zinterprtowało to co program zapisał. PO CO komu taki mały 1 cm szablon wycięty w stali z kiepskim drucianym orłem?
  Ja nie wiem, a pan?

  • Aleksandrze ksywa Macieju, a może odwrotnie, nie wiedziałem że język Post Script sam wszystko projektuje, a to nowość rzeczywiście. Mało nie wiedziałem że ów Post Script także steruje urządzeniem, szerokością wiązki lasera bo jak piszesz „urządzenie tylko zinterpretowało”. A mnie się zdawało że to doskonali fachowcy ustawili urządzenie odpowiednio do zadania, jakim było wycięcie tego drobiazgu.

   Po co komu? zgadnij, ja, w przeciwieństwie do ciebie, wiem co robię i po co, zresztą to napisane, tylko trzeba chcieć czytać. I zastanów się, czy wszystko to są szablony, a jak nie są?. A co do orła, jak chcesz możesz go i drucianym określać, twoja wola, tylko skoro tak ci się nie podoba, to w czym problem? czemu nadal się wokół niego kręcisz i szukasz drutu?

 2. Irene
  13 lutego 2012

  Jak to po co? A chociażby na guziki takie małe, pycie 🙂

  • Aleksander
   17 lutego 2012

   ażurowy tyci guzik nie potrzebuje dziurek i nie ma problemu z trafieniem igłą. Jestem za.

 3. Aleksander
  17 lutego 2012

  no to jakie zastosowanie ma taki mały ażurowy orzełek? Co nim można udekorować?

  Przypominam o ustawie, że godłem jest wizerunek orła białego, a tu jest ciemny – w tym wykonaniu.