projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Godło u Prezydenta

02 sierpnia 2013

Strona internetowa Pana Prezydenta jest dla mnie, przyznaję nieco irytująca, poprzez swój nagłówek. Ale, zanim napiszę co mnie irytuje na stronie prezydent.pl,  pozwolę sobie na mały przegląd oficjalnych stron (nagłówków) prezydentów innych państw będących w Unii Europejskiej. Strony są różne i nie wszystkie, trzeba to powiedzieć otwarcie, ładne, jednak obraz, jaki się z tego przeglądu wyłoni, pozwoli na sformułowanie zastrzeżeń do nagłówka strony naszego Prezydenta.

Do poniższego przeglądu nagłówków stron internetowych użyłem zrzutów ekranu z dnia dzisiejszego,  2.08.2013 r.

nagłówek strony www Prezydenta Rumunii

nagłówek strony Prezydenta Rumunii

nagłówek strony www Prezydenta Finlandii

nagłówek strony Prezydenta Finlandii

nagłówek strony www Prezydenta Bułgarii

nagłówek strony Prezydenta Bułgarii

nagłówek strony www Prezydenta Włoch

nagłówek strony Prezydenta Włoch

nagłówek strony www Prezydenta Estonii

nagłówek strony Prezydenta Estonii

nagłówek strony www Prezydenta Słowacji

nagłówek strony Prezydenta Słowacji

nagłówek strony www Prezydenta Litwy

nagłówek strony Prezydenta Litwy

nagłówek strony www Prezydenta Czech

nagłówek strony Prezydenta Czech

nagłówek strony www Prezydenta Francji

nagłówek strony Prezydenta Francjinagłówek strony www Prezydenta Portugalii

nagłówek strony Prezydenta Portugalii

nagłówek strony www Prezydenta Niemiec

nagłówek strony Prezydenta Niemiec

nagłówek strony www Prezydenta Irlandii

nagłówek strony Prezydenta Irlandii

nagłówek strony www Prezydenta Słowenii

nagłówek strony Prezydenta Słowenii

13 nagłówków stron www najwyższych przedstawicieli krajów członkowskich UE, a jedynie w dwu wypadkach mamy prezentowane symbole unijne w postaci flagi w tle fotografii prezydenta – Słowenia i Słowacja. W nagłówkach prezentowane jest w większości pełne godło państwowe, poza Niemcami i Irlandią. Napisałem „pełne godło państwowe” zamiast „herb państwa” z racji nieheraldycznej formy (brak tarczy herbowej) godeł państwowych Francji i Włoch. Warto także zauważyć podawanie w nagłówku słowa „Prezydent” i nazwy kraju, choć nie jest to regułą co pokazuje przykład czeski „Prague Castle” i Estonii prezentującej herb tylko.

A co u nas? Spójrzmy na nagłówek oficjalnej strony Prezydenta RP.

nagłówek oficjalnej strony Prezydenta RP

Trzy irytujące punkty:

1. godło heraldyczne Orzeł Biały zamiast pełnego herbu. Komu jak komu, ale Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej to raczej nie uchodzi. Powiem więcej, to od Pana Prezydenta możemy wymagać poszanowania symboli narodowych (herb RP) i  by posługiwanie się nimi w pełnej formie zapisanej i w konstytucji, której jest strażnikiem, i w Ustawie o godle.

2. tytuł strony w postaci adresu internetowego. I znów powtórzę – Prezydentowi nie uchodzi. Powinno być jasno i wyraźnie „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” lub „Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”, można też przyjąć formę czeską „Pałac Prezydencki” choć akurat ta forma nie jest najszczęśliwsza moim zdaniem. Panowie decydenci, miejcie na względzie powagę urzędu Prezydenta.

3. flaga unijna zajmująca 1/3 szerokości nagłówka. Czy my musimy koniecznie pchać ten symbol na stronie Prezydenta RP? I na dodatek w takiej skali. Toż to prezydent naszego i tylko naszego kraju i flaga UE wydaje się tu elementem całkowicie zbędnym. Nie bądźmy bardziej papiescy od papieża.

A przy okazji, w lutym umieściłem w zakładce Monitoring zrzut ekranu nagłówka strony prezydent.pl, z zawijającym się na koronę orła słowem „Polskiej”. Taki mały kiks spowodowany zapewne niedostosowaniem strony do mniejszej szerokości ekranu, ale jak sądzę łatwy do opanowania. A jednak jest nadal i nadal wygląda to zwyczajnie niechlujnie. Zresztą po zmianie tytułu samej strony, patrz pkt 2 irytacji, ten dopisek, nad orłem, jest całkowicie zbędny.