projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Uczenie patriotyzmu błędami

13 kwietnia 2016

Uczenie patriotyzmu za pomocą obrazków nie jest złym pomysłem, o ile obrazki nie przeczą rzeczywistości. Szczególnie tej rzeczywistości zawartej w aktualnie obowiązujących symbolach państwa. Niestety nie jest to dla wielu „nauczycieli” zadanie łatwe i czasem przerasta ich możliwości kojarzenia co tym symbolem jest a co nie.

Kilka dni temu, stojąc w kolejce w placówce Poczty Polskiej, zobaczyłem serię kolorowanek patriotycznych wydawnictwa Sfinks z Częstochowy. Jedna, z racji prezentacji orła na okładce, przykuła moją szczególną uwagę, na tyle by owo dzieło nabyć. Po przejrzeniu owej publikacji naszły mnie smutne myśli, o wiedzy pokolenia na takich materiałach uczonego. Nie czepiam się tu wyboru historycznych postaci do kolorowania, w osobach Rydza-Śmigłego i Sławoja-Składkowskiego, choć, przyznam, dziwny to wybór, ale nie jest to aż tak istotne. Przestawienie godła Rzeczypospolitej to już jednak grubsza sprawa i może zdenerwować.

Wygląda to tak.

skan kolorowankiskan kolorowanki

Jak autorka, ilustratorka owego dziełka, może nie znać wyglądu aktualnie obowiązującego godła Rzeczypospolitej Polskiej? Jakim cudem nikt z wydawnictwa nie zauważył, że owa ilustracja NIE JEST godlem RP, ani aktualnym, ani tym z okresu międzywojnia?

Aktualne, obowiązujące godło Rzeczypospolitej Polskiej wygląda tak, jak poniżej (źródło: załacznik nr 1 do Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych). Przedwojenna, oryginalna wersja godła prof. Kamińskiego niewiele się od aktualnej różniła.

obowiązujący wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej

Zaprezentowany w publikacji rysunek oparto natomiast na jednym z odrzuconych szkiców autorstwa prof. Zygmunta Kamińskiego, pokazanym niżej. Zatem szkicu, który nigdy godłem nie był.

szkic godła prof. Kamińskiego, odrzucony

Na dokładkę mamy w tej kolorowance, przy, rysunku informację bardzo nieprecyzyjną – „herbu tego używali pierwsi władcy Polski pochodzący z dynastii Piastów.”. Przemysł II wprowadzający po raz pierwszy herb z godłem heraldycznym koronowanego orła na pieczęci majestatycznej, w roku pańskim 1295, był 17 z kolei władcą z linii piastowskiej w Polsce. Zatem żaden z pierwszych Piastów, aż do Przemysła II, nie używał godła z orłem koronowanym.