projekt Orli Dom


Andrzej-Ludwik Włoszczyński

Wewnętrzne ustalenia ministerstwa

11 listopada 2016

Zamieszanie z oznakowaniem ministerstw, a co za tym idzie całą identyfikacją instytucji państwa, najlepiej obrazuje przypadek  jednostkowy, ale typowy dla pracy grafika. Sytuacja prosta – w projekcie musimy użyć znaku Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wiadomo, że najprościej szukać u właściciela znaku, przynajmniej teoretycznie, zatem wchodzimy na stronę internetową ministerstwa.

Na dzień dobry widzimy taki oto nagłówek.

nagłówek strony www Ministerstwa Sportu i Turystyki

Zestawienie herbu RP i logo w nagłówku strony www ministerstwa jest dość, mówiąc oględnie, dziwaczne. Herb niby na pierwszym miejscu, nad logo, tyle, że przypięty do informacji nazwijmy to drugorzędnej, a nawet mylącej. Bo czy są nieoficjalne strony internetowe ministerstw? Ale szukając dalej trafiamy na odpowiednią podstronę z logo, do pobrania i to aż w 2 formatach: .cdr i . jpg (http://www.msport.gov.pl/logo).

strona www Ministerstwa Sportu i Turystyki

Świetnie, ale, to cieszenie się jest nieco na wyrost. Po ściągnięciu sprawdzamy i mamy taki oto materiał do wyboru:

Plik .jpg
logo Ministerstwa Sportu i Turystyki

Plik .cdr
logo Ministerstwa Sportu i Turystyki

Plik .jpg odpada, a Corela w najnowszej wersji nie mamy i plik się nie otwiera. „Houston, mamy problem”. Pracujemy w programach Adobe więc nie pozostaje nam nic innego, jak poprosić właściciela o przyjaźniejszy plik .ai lub .eps.

Po jakimś czasie dostajemy odpowiedź i plik:

„Dzień dobry,
przepraszamy za zwłokę, ale trwały wewnętrzne ustalenia dotyczące logo ministerstwa. W załączniku przesyłamy właściwe pliki.”

Hm… „trwały wewnętrzne ustalenia dotyczące logo ministerstwa„. Ale ważne, że w załączniku właściwy plik „Logo_wersja_finalna.ai”. I tu czeka nas spore zaskoczenie. Plik wygląda bowiem tak.

Logo wersja finalna MSiT

Właściwy? Mamy już zatem dwa różne znaki. No, ale skoro to wersja finalna, to chyba obowiązująca. Chyba, bo jednocześnie otrzymane  „Wytyczne dotyczące obowiązków informacyjnych przy zadaniach inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (KRKF)” tegoż ministerstwa zawierają w załączniku zupełnie inny wzór.

wzor z Wytycznych

Teoretycznie powinniśmy zestawić przesłany nam z ministerstwa logotyp z herbem RP. Powinniśmy, skoro wersja finalna, tylko po pierwsze – nie dostaliśmy pliku herbu, zatem musimy go sobie poszukać/zdobyć sami. Po drugie zestawienie  herbu RP, znalezionego na Wikipedii (bo gdzie jeśli nie tam?), daje nam w efekcie znak niezgodny z załącznikiem do Wytycznych, czyli taki.

zestawienie herbu o logotypu MSiR

A powinno to wyglądać, zgodnie z Wytycznymi, tak.

wzór z Wytycznych

No i już nie mamy problemu, ale potworne zamieszanie w głowie. Bo mało, że w jednym wypadku układ osiowy logotypu, a w drugim wypadku logotyp od lewej w chorągiewkę, to jeszcze kroje zupełnie inne, jeden szeryfowy a drugi jednoelementowy. Na co się zdecydować?

Siąść i płakać. Jak byśmy nie zrobili, będzie źle.

PS opisane wyżej pliki do pobrania ze strony ministerstwa sprawdziłem ponownie dzisiaj. Jest jak opisałem. Tego finalnego tam nie uświadczy.